manuál

FILOZOFIE ATELIÉRU   |    NAŠE SLUŽBY   |    ARCHITEKTONICKÁ STUDIE   |    PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE
INTERIÉR   |    REKONSTRUKCE   |    VYPLATÍ SE ARCHITEKT   |    PROCES


PŘÍBĚH & FILOZOFIE ATELIÉRU

          Architektonické dílo vnímáme jako komplexní záležitost, která zohledňuje více stěžejních hledisek – provoz a funkci, kontext, ekonomii a stavební technologie, ale také formu (=hmotu, kompozici, materialitu).

Naše díla komponujeme tak, aby výsledkem byla udržitelná stavba (prostor, instalace,..) s jasnou funkcí a duší.

„roj“ má základ v původním slovu rei (=tok); zároveň se jedná o společenství mnoha individualit se společným příběhem (včely, ptáci, lesy, … trámy, okna, stěny, … budovy, města, světy, … lidé )

Našim posláním je udělat svět o 1 lepším.


JAKÉ SLUŽBY NABÍZÍME

          Zabýváme se architekturou, děláme design. Tvoříme prostředí, stavíme domy, navrhujeme nábytek a grafiku.

Co pro Vás můžeme udělat:

  • zaměříme a vyneseme stávající stav do 2D i 3D
  • vypracujeme kvalitní návrhy domu, interiéru, prostoru, nebo nábytku
  • zpracujeme stavební výkresy, včetně nutných posudků a průzkumů
  • ve spolupráci se zahradními architekty navrhneme zahradu a okolí domu
  • vyřídíme záležitosti se stavebními úřady
  • stavbu budeme dozorovat
  • pomůžeme Vám s výběrem vhodné stavební firmy
  • vytvoříme developerský projekt nové zástavby v širším území
  • poradíme s výběrem pozemku a najdeme jeho potenciály, limity a možnosti

O ARCHITEKTONICKÉ STUDII

Komplexní záležitost – jakou je i stavba domu – vyžaduje plán…

        Architektonická studie je stěžejní dokument, který ukazuje: jak bude dům řešen provozně, funkčně i esteticky. Řeší soulad s místem, naznačuje konstrukční souvislosti, působení světla, napojení na komunikace i sítě, apod.

Zabýváme se otázkami:

  • ekonomie (výstavba, provoz i údržba)
  • funkce, zónování a pohybu
  • konstrukce (srozumitelnost, účelnost, elegance)
  • světla, stínu, zvuku

          Studie je tak významným dokumentem, protože zohledňuje stěžejní aspekty definující dům. Díky tomu existuje scénář, který souhrnně řeší nejdůležitější otázky, naznačuje cíl, kterého má být dosaženo, a slouží jako podklad pro další práci projektantů, specialistů a také pro předběžné posouzení stavebnímu úřadu. (to lze samozřejmě jen do určitého stupně podrobnosti)

K jakému zadání jsme občas přizváni…

..procházíme domem s tmavou chodbou bez přirozeného světla.. několik zalomení do nesmyslného úhlu.. chodba zabírá snad 20% celkového půdorysu.. Přitom cenová a časová náročnost pro optimalizaci – v rámci návrhu – je v porovnání s potenciálním ziskem v podstatě zcela zanedbatelná.


PROJEKT PRO STAVEBNÍ POVOLENÍ, REALIZACI

Do větších podrobností …

          Projektová dokumentace následuje a navazuje na studii, protože zvyšuje míru podrobnosti řešení; odpovídá na otázky vyplývající z vyšší podrobnosti, a protože je třeba před instituce předkládat dokument, který bude vypracován podle daných zvyklostí a zásad.

          Při zpracování výkresů a textových zpráv se začíná v podstatě od začátku, ale podle osnovy scénáře daného studií. Je tedy možné nechat si vypracovat návrh = architektonickou studii u Vámi vybraného ateliéru a následný projekt svěřit někomu úplně jinému. (Nicméně často je samozřejmě výhodnější nechat zpracovat oba stupně u téhož zhotovitele, protože ten má zadání pečlivě nastudované a navrhoval se záměry, které jsou jemu jasné, ale jiné kanceláři je musí teprve zprostředkovat).

        Výsledkem tohoto stupně jsou stavební výkresy s textovými zprávami, nutnými průzkumy i posudky. V tomto rozsahu je možné projekt předložit stavebnímu úřadu a dalším orgánům pro schválení a následné povolení stavby. (základní rozsah je možné rozšířit o položkový rozpočet a další dokumenty)

Do ještě větších podrobností …

       Po schválení stavby úřady a získání stavebního povolení přichází stěžejní cíl: realizace. Dokumentace pro stavební povolení slouží především ke schválení záměru úřady (a neobsahuje tedy v zásadě realizační detaily), nicméně zkušená firma je podle ní schopná dům i postavit.
        Ideální je nechat vypracovat i částečnou prováděcí dokumentaci, aby byly důležité detaily stavby náležitě navrženy a investor i architekt se mohli spolehnout, že to opravdu na stavbě dopadne tak, jak má. Doporučený rozsah této dokumentace stanovujeme vždy individuálně – typizované záležitosti je nadbytečné řešit do větší podrobnosti, atypické a stěžejní prvky by zohledněny být měly.

       Vše rádi také pohlídáme při realizaci v rámci autorského dozoru.


INTERIÉR

Interiér je samostatný svět …

        Dětský pokoj, koupelna, kuchyň, společenská zóna domu, interiér bytu, foyer, hala s recepcí, … ať už se jedná o jakýkoliv rozsah, důležité je dát prostoru jeho vlastní definici.
        I zde dává smysl dělení na architektonickou studii a projekt; nicméně při řešení interiéru častěji zůstává pouze u studie (aspoň z naší zkušenosti).

        Zajímá Vás, jak vhodně uspořádat nábytek, jaký nábytek vlastně vybrat, jaké materiálové a barevné řešení bude vhodné, jak do interiéru přivést dostatek světla, jak si poradit s umělým osvětlením? Nebo byste třeba rádi kompletně rekonstruovali celý byt, zasáhli do příček i nosných stěn a měnili rozvody elektřiny?

        Na všechny tyto alternativy jsme připravení a nabídneme Vám různé tarify pro každou situaci.


REKONSTRUKCE A PŘÍSTAVBA

Když je kontext zcela zásadní …

        Při řešení rekonstrukce je zcela zásadní kontext – jaký je nosný systém domu? K čemu přistavujeme? Na co vlastně navazujeme? Co se přístavbou v místě změní? Jak navázat na historickou budovu něčím současným?
        A tak dále…

        Obsahově se můžeme opět odkázat k architektonické studii a stavebnímu projektu, s tím rozdílem, že v případě rekonstrukce je třeba důkladný průzkum původního objektu – jednak, abychom věděli, jaké možnosti nám jsou otevřené, a pak také, aby mohl jít statik spát s klidnou hlavou.

        Dalším rozdílem oproti novostavbě je, že v tomto případě je potřeba do stavebních výkresů zahrnout i současný stav objektu a vyznačit konstrukce původní, bourané a navrhované. Celá dokumentace je tedy o něco obsáhlejší, než v případě novostavby.

        Na druhou stranu často bývá ulehčením pro investora, že v některých případech není třeba řešit nové připojení na inženýrské sítě, sjezdy, apod.


VYPLATÍ SE ARCHITEKT ?

Vašemu zadání se bude věnovat odborník …
        Komu jinému svěřit návrh domu, než někomu, kdo architekturu studoval, praktikuje, analyzuje budovu z každého úhlu pohledu, a večer v posteli přemýšlí, jak by se to dalo udělat líp; tento člověk je také zpravidla obklopen profesionály, s kterými může rozebírat detaily každého projektu (ať už se jedná o požární bezpečnost, statiku, vedení potrubí, apod. ).
        U člověka, který se návrhu domu věnoval už v rámci desítek nebo i stovek případů je mnohem větší pravděpodobnost kvalitního díla. Něco jiného znamená v domě bydlet, nebo budovy obdivovat – a tedy je „číst“, a něco úplně jiného znamená domy navrhovat – a tedy je „psát“.

        Pokud se rozhodnete oslovit architekta, je vhodné si prohlédnout portfolio předchozích prací a navázat komunikaci, kde zjistíte, jakým stylem konkrétní autor pracuje a co od něj můžete očekávat.

Výběr bude na Vás …
        Při oslovování profesionála Váš možná napadne – proč návrhem i následným projektem nezaúkolovat přímo projektanta? Naše doporučení zní: vybírejte pečlivě. Samozřejmě se najdou i projektanti, kteří v sobě mají také duši architekta a dokáží tento úkol splnit; obecně ale platí, že projektant je odborník, který dokáže nalézat řešení pro předložené problémy – jak optimalizovat konstrukční systém, jaká je vhodná skladba, jak vyřešit tento atypický detail, apod.; architekt je někdo, kdo tyto problémy otevírá, předkládá.

Pokud byste mohli postavit domy dva …
        První třeba od návrhu svépomocí, případně typový a druhý za účasti architekta, projektanta a specialistů.
        Můžete dost možná zjistit, že první varianta je předražená z hlediska konstrukce a zakládání, nesmyslná vůči pozemku (často nepracuje s místem, ale vytvoří invazivní rovinu, kterou osedlá), provozně neúčelná, nedostatečně osvětlená a tak dále.. Nejenže to všechno stálo víc na místech, kde to nemělo význam, ale po několika letech užívání možná zjistíte, že Vám tento dům ani nevyhovuje.
        Naproti tomu dílo vzniklé za účasti architekta nejenže bude kvalitativně na jiné úrovni, ale také bude levnější tam, kde má být levnější, účelnější z hlediska provozu, pohybu a údržby a zkrátka to bude lepší místo k životu.

        Takové srovnání si bohužel může dovolit jen málokdo.

PS: Neznamená to, že typové projekty jsou v zásadě špatné, ale v podstatě vždy je třeba tento projekt upravit pro konkrétní situaci – život obyvatel, terén (orientace, svažitost), přístupové cesty, inženýrské sítě, regulativy, …
Největší lákadlo – tedy nízká cena návrhu a projektu – je v 99 % případů opravdu jen lákadlem.

 


PROCES

Jsme v tom společně
        Na začátku uzavřeme dohodu, že celý návrh bude probíhat jako spolupráce. Vy se na nás můžete obrátit s čímkoliv, my s Vámi budeme jednat narovinu.

Poznávání
        Budeme Vás chtít poznat; vyslechneme si Vaše požadavky a přání, budeme číst i mezi řádky. Prohlédneme si předmětné místo nebo dům, abychom zachytili atmosféru a postřehy. Prostor zaměříme.

Vytváříme varianty
        Ne proto, že bychom si neuměli vybrat – vždy máme svého favorita – ale především proto, abychom nastínili možné cesty, představili různé přístupy k řešení.

Návrh je cestou
        Vždy vysvětlujeme, proč řešení vypadá a funguje právě takto, jaké jsou potenciály i rizika. Každý důležitý krok budeme společně konzultovat. Návrh je cesta, která Vám bude dávat smysl.

Priority
        Prioritou je pro nás dům, prostor a život. Proto to vlastně všechno děláme. Neodcházíme dokud nejste Vy i my spokojeni.